Ziņas

 
 
Bioogles iestrāde augsnē trīs bioloģiskās zemnieku saimniecībās
2022-08-16

Augusta pirmajā pusē Latvijas Dabas fonda pārstāvji apmeklēja trīs bioloģiskās zemnieku saimniecības – “Atvases” Daugmales apkārtnē, “Mazbungas” Bauskas novadā un "Avotiņi" Gulbenes novadā, kuras projekta ietvaros testē bioogles iestrādi augsnē.

Bioogles iestrāde tiek uzskatīta par vienu no daudzsološākajām tehnoloģijām oglekļa uzkrāšanai un SEG emisiju samazināšanai lauksaimniecībā. Tā uzlabo augsnes auglību, piesaista mitrumu un samazina lauksaimniecības radītā piesārņojuma nokļūšanu ūdeņos. Bioogli gatavo ļoti augstā temperatūrā (400°C - 600°C), beizgaisa apstākļos sadedzinot lapukoku mallku, bet pēc tam to iestrādā augsnē vienu pašu vai kopā ar mēslojumu.

Projekta laikā bioogle tiek iestrādāta augsnē četrās dažādās koncentrācijās, katra 0,1 ha lielā joslā. Lai iegūtos rezultātus varētu salīdzināt, katrā saimniecībā visās joslās ir vienādi augšanas apstākļi, un tajās tiek sēta viena un tā pati kultūra.

Par saimniecībām

Bioloģiskā saimniecība "Atvases" atrodas Daugmales apkārtnē un tajā saimnieko Andris Mangulis kopā ar ģimeni. Atvasēs audzētos dārzeņus, zaļumus un ogas novērtē gan tiešās pirkšanas pulciņu dalībnieki, gan veikali un skolu ēdinātāji, gan arī cilvēki, kas paši dodas uz Atvasēm pēc bioloģiskajiem labumiem.

Bioloģiskā saimniecība "Atvases" augsnē ar iestrādu bioogli šogad audzē kartupeļus. 

Bioloģiskā saimniecība "Mazbungas" ir jauna – tās saimnieki Bauskas novadā dzīvo trīs gadus, kopš pārvācās uz šejieni no Rīgas. Jaunie saimnieki ir ļoti uzņēmīgi – bioloģisko saimniecību viņi šo gadu laikā ir iekopuši 60 ha plašā teritorijā, audzējot gan graudaugus, gan 5 ha plašā teritorijā dārzeņus. Mazbungu saimnieki novērtē lielu daudzveidību – savā saimniecībā viņi audzē ap 80 dažādām tomātu šķirnēm un 10 kartupeļu šķirnēm, kā arī daudz dažādus citus dārzeņu un graudaugus – kviešus, auzas u.c. 

Bioloģiskā saimniecība "Mazbungas" augsnē ar iestrādu bioogli šogad audzē ķirbjus. 

Bioloģiskā saimniecība "Avotiņi" atrodas Gulbenes novadā. Tajā entuziastiski jau daudzu gadu garumā saimnieko Ligita Zvirbule ar ģimeni. Savulaik saimniecībā audzējuši 28 dažādas burkānu šķirnes un ap 30 pupiņu šķirnēm. Šobrīd saimniecībā bioloģiski audzē gan dārzeņus, gan graudaugus.

Augsnē ar iestrādātu bioogli šogad tiek audzētas sojas pupiņas.